Jak se vrátit po mateřské do práce, aniž byste viděla děti jen 2 hodiny večer
...a navíc se znovu naplno věnovat koníčkům, bez toho, aby to zatížilo rodinný čas a rozpočet
Monika Severová
...
Jak to celé vlastně začalo?
Zajímalo by Vás, jak při mateřské nezakrnět, ale naopak se seberealizovat? Chtěla byste už teď vědět, co budete dělat po mateřské, jestli se vrátíte do práce, nebo si najdete novou? Zároveň byste byla šťastná jako blecha, kdyby vám zbyl nějaký čas jen pro vás?
Jste už z běžného mateřského kolotoče tak hotová, že nevíte, kde vám hlava stojí, anebo už stojíte na prahu totálního vyhoření? Ještě přesně nevíte, jak vyřešíte vyzvedávání dětí ze školky a později ze školy? Nedávno jsem zjistila skvělou zprávu – u nás je družina pouze pro první a druhou třídu. Jak to udělat, aby děti nebyly doma samy celé odpoledne? Už teď se začínáte osypávat při slově prázdniny?
Také si nedovedete představit vráti se do původní práce, a přitom mít děti na plný úvazek?
Pokud se nic nezmění, tak je veliká pravděpodobnost, že se vrátíte do práce, kde jste byla před mateřskou. Ale už tehdy se vám moc nelíbilo, že tam trávíte 8, někdy i 12 hodin denně. Dovedete si představit toto pracovní nasazení s vědomím, že děti jsou samy doma a vy je uvidíte 1-2 hodiny večer? Přičemž se samozřejmě ještě budete muset postarat o chod domácnosti a zkontrolovat domácí úkoly a jiné libůstky?
Rovněž už teď přemýšlíte, jak pokryjete prázdniny? Babičky ještě pracují, nebo jsou daleko? A jediná možnost bude se vystřídat s manželem?
Nechci, aby naše děti vychovávali cizí lidé
Když jsem si toto všechno uvědomila, tak jsem začala přemýšlet, co je pro mne důležité. Přišla jsem na to, že nechci, aby za mne děti vychovávali cizí lidé a já s manželem jsme byli jen ti, kdo jim vše platí.
Proto jsem se rozhodla už v těhotenství s prvním synem, že alespoň částečně budu něco dělat už při mateřské.
Chtěla jsem totiž vydělávat nějaké peníze a nebýt jen závislá na manželovi. Musela jsem se naučit lépe zacházet s časem a dále se vzdělávat.
Jste finančně závislá na manželovi?
Když to vyřešíte již teď při mateřské, tak budete mít klid a budete vědět, že uvidíte rodinu a děti za vás nebudou vychovávat cizí lidi. Budete mít finanční rezervu, a když se vám v domácnosti něco rozbije, tak vás to nerozhodí. Pokud jste jako já, tak budete ráda, že nejste zcela finančně závislá na manželovi.
5 tipů, jak vyskočit z tohoto rozjetého vlaku:
1. Lepší organizace času
Organizace času s malými dětmi je veliké téma a možná vás dokonce i toto spojení rozesmálo. Je mi jasné, že organizovat čas s dětmi prostě nejde na minuty přesně, ale přes to tam já osobně vidím prostor pro zlepšení.
Ale je taky potřeba si uvědomit, že děti jsou děti a vaše plány jsou jim jedno. A to hlavní, že jsou malé jen jednou, tak si to nenechte utéct mezi prsty. Když budou chtít stavět z lega, čichat ke kytkám, obejmout atp. tak si na to čas najděte.
Níže najdete pár tipů, kde získat nějaký čas navíc
Střídejte se u uspávání s manželem – je to extra půlhodinka a více jen pro vás
Neodmítejte pomoc – babička dětí vám nabídne, že vezme děti ven, abyste se mohla prospat, uklidit, pracovat , nebo cokoliv jiného? Babičku rozhodně neodmítejte, pěkně poděkujte a nezapomeňte dětem sbalit svačinu a pití, ať to není důvod dřívějšího návratuJ
Naučte se říkat ne – nemůžete všem vyhovět, tak tento fakt přijměte a naučte se říkat ne. Někdy to opravdu bolí, také jsem s tím bojovala, že jsem se chtěla každému zavděčit a být hodná holka.
2. Nikdo není dokonalý
Pokud se snažíte být supermatka, superžena, tak vás zklamu, nebo možná i potěším, nikdo dokonalý neexistuje. Fakt! Prostě se s tím smiřte, že všechno stihnout nemůžete. Tohle je pro mne hodně zásadní téma. Dlouho jsem se snažila o všechno – mít super uklizeno, navařeno, vymyslet zajímavé a vzdělávací aktivity pro děti, pracovat a to všechno někdy nejlépe naráz.
Jste jenom člověk, prostě nejde stihnout všechno. Od té doby, co jsem si to uvědomila se mi žije o poznání snadněji. Pokud máte doma nespavce, tak je základní pravidlo, když spí dítě, spěte taky. Praktikovala jsem to tak taky. Dokonce jsem staršímu pouštěla pohádku, když mladší usnul, abych si mohla jít lehnout taky. Trvalo se s tím vyrovnat, že kouká na pohádku a já spím. Ale jednoduše jde o přežití. Pokud budete nevyspalá, tak budete protivná a stejně vám nic pořádně nepůjde.
A nebojte, určitě přijde čas, že děti začnou spát celou noc a svět bude zase růžovější. Taky na to stále čekám:D
3. Sebevzdělávání
Pokud si chcete vytvořit při mateřské další příjem, je potřeba se něco naučit a nebo se dále rozvíjet v tom, co již umíte.
Dám vám pár tipů:
Při vaření, snídani atp. poslouchejte zajímavé podcasty. Pokud se potřebujete zdokonalit v němčině, tak si na youtube pusťte slow German. Je to mluvená němčina na zajímavá témata v pomalejším tempu a hlavně bez dialektu.
Místo seriálu nebo filmů čtěte. Pokud chcete při mateřské rozjet podnikání, naučit se šít, nebo se naučit nějaký jazyk, najděte si nějakou knížku na dané téma.
Najděte si skupinu lidí, kteří jsou na tom stejně nebo lépe než vy, zajímá je stejná věc a budou pro vás inspirací. Můžete se vzájemně hodně věcí naučit a podporovat se.
4. Účast na workshopech a webinářich
S využitím předchozího bodu se můžete účastnit různých webinářů a workshopů na témata, která vás zajímají.
5. Vykročit z vaší komfortní zóny
Nechcete se vrátit po mateřské do práce, chcete moci vyzvedávat děti ze školky a školy, získat další příjem, ale zároveň nechcete nic změnit? Pokud to tak je, tak nejspíš se ani situace u vás nezmění. Pokud se ale rozhodnete, že jsou to pro vás opravdu důležité otázky, je jasné, že se u vás bude muset něco změnit. Je přece jasné, že nemůžeme něco dělat pořád stejně a přitom očekávat jiný výsledek.
Bude potřeba něco změnit, např. více zapojit manžela do chodu domácnosti a péče o děti, přestat tolik koukat na seriály a filmy, omezit „očumování“ na sociálních sítích atp.
Kontakt
Monika Severová
Email: severova.moni@gmail.com
Telefon: 732 662 692
Máte-li zájem o osobní schůzku, kontaktujte mne