Umíte naslouchat? A jak moc jste pozorní?Pozorné zacházení s vaším protějškem je velmi důležitým stavebním kamenem dobrých vztahů. Každý z nás chce být viděn, každý z nás chce být vnímán, každý z nás si přeje, aby ostatní brali ohledy na to, jak se cítíme. Každý z nás chce, aby byly uspokojeny naše emocionální potřeby. Pro každého z nás je důležité něco jiného. Jak se v tom vyznat?
Potřebujete být pozorní a naučit se dobře naslouchat, protože důležitá informace se často skrývá „mezi řádky“. Mezilidské vztahy představují často zdroj velkého stresu, kterému ale můžete zabránit. Stačí, když budete druhým lidem věnovat dostatečnou pozornost, nebudete se je snažit přizpůsobit vašim představám a nebudete je hodnotit. Potřebujete naslouchat, dopřát druhému, aby se dostal ke slovu, a to s cílem, abyste vašemu partnerovi opravdu porozuměli. Z tohoto důvodu byste neměli mít už dopředu v duchu připravené protiargumenty, ale měli byste naslouchat a doptávat se. Váš partner bude vaši skutečnou pozornost cítit a bude mu rozhodně příjemná. Je to opravdu tak jednoduché?
NE, pozornost bez neustále odbíhajících myšlenek, bez hodnocení nebo permanentního vnitřního odporu nevzniká sama od sebe, ale je výsledkem vědomého rozhodnutí a cvičení.
Skutečná pozornost při rozhovoru zpravidla výrazně zvyšuje kvalitu setkání a postupem času přináší velkou míru porozumění. Tak se výrazně zúží prostor pro vztek, strach a nepochopení.
„Jediným člověkem, který se chová rozumně, je můj krejčí. Pokaždé, když se setkáme, mi znovu bere míru, zatímco ostatní stále používají stará měřítka v domnění, že se budou vhodná i dnes.“
(George Bernard Shaw)